İzmir belediyelerinin borçları için 6 yeni soru önergem

Kategoriler: Soru

İzmir’de bulunan belediyelerin kamuya olan borçları hakkında,
TBMM’de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a,
Maliye Bakanı’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na,
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na,
Çevre ve Şehircilik Bakanı’na, Orman ve Su İşleri Bakanı’na
yazılı soru önergeleri verdim.

İzmir’de mevcut belediyeler 2009 yılından bu yana yapamadıklarını, önümüzdeki dönemde yapacaklarını vaat etmeye başladılar. Ancak hiçbir belediye kamuya, yurtiçi bankalara olan borçlarından bahsetmiyor.

Oysa belediyeler; 2009 yılından bu yana gerek kamuya, gerekse Hazine garantili, garantisiz yurtdışı borçları ile yurtiçi bankalara olan borçlarını İzmirli seçmenimize de açıklamak zorundalar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine garantili 143 milyon dolar, Hazine garantisiz 195 milyon dolar borcu olduğunu geçtiğimiz günlerde açıkladım. Çok sık bahsedilen şeffaf, hesap verilebilir yerel yönetim anlayışının temelini de bu yaklaşım oluşturmalıdır.

Belediyelerin; kamuya, Hazine garantili, garantisiz yurtdışı bankalara ve yurtiçi bankalara ne kadar borçlandırıldığı, karşılığında hangi yeni yatırım veya hizmetin İzmirlimizin kullanımına sunulmuş bu belli değil. Belediyelerin kamuya açık dokümanlarında; kamuya, yurtiçi ve yurtdışı bankalara ne kadar borcu olduğu adeta sır gibi saklanıyor.

Verdiğim önergelere Bakanlıkların vereceği cevaplarla; hem Milliyetçi Hareket Partili belediye başkan adaylarımız maddî yönden nasıl bir enkaz devralacaklarını, hem de İzmirli vatandaşımız geçen yerel seçimde oy verdiği belediye yönetiminin parasını ne şekilde kullandığını öğrenmiş olacak.

Diğer yandan belediyelerin kamuoyuna açıkladıkları son faaliyet raporlarına (2012 yılı) baktığımızda; belediye başkanlarına ödenen ücretlerin, belediye meclis üyelerine ödenen ücretlerden daha yüksek olduğunu görüyorum. Örneğin Bornova Belediye Başkanına yapılan ödemeler 2012 yılında 213.442,47 TL iken, 38 kişilik Belediye Meclis üyelerine yapılan ödemeler 199.582,05 TL’de kalmış. Belediye başkanına ödenen rakam 2010 ve 2011 yılında Meclis üyelerine ödenen rakamdan düşükken, 2012’den itibaren daha fazla olması ve Meclis üyelerinin bu duruma sessiz kalması manidar ! 2013 Yılı Faaliyet Raporu açıklandığında gerçekleşen rakamları karşılaştırma fırsatımız olacak.

İzmirli belediyelerin yatırımları 2009 yılından 2012’ye kadar yeterli değilken, seçimlerin yaklaşmasıyla beraber 2013’ün ikinci yarısından itibaren kaynağı belirtilmeksizin açıklanıyor. Gerçekçi bir projenin maliyeti ve finansmanı da İzmirli seçmenimizle paylaşılmalı.

Vaat edilen projelerin maliyet ve finansmanını İzmirlilerimizle paylaşmayanlar arasında AKP adayı da bulunuyor. Bu kolay siyaset yöntemini İzmir’de hem AKP, hem CHP benimsedi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 45 yıldır paylaşımcı, hesap verebilir, ilkeli siyaset anlayışı gereği, İzmir’e şeffaf ve hesap verilebilir bir yerel yönetim anlayışı kazandırmak istiyoruz. Çünkü İzmirli seçmenimiz bunu fazlasıyla hak ediyor. Ayakları yere basmayan, tamamen oy avcılığı düşüncesiyle hamasi projeleri vaat edenlerden artık İzmirli bıktı ve yıldı.

Verdiğim önergelere verilen cevapları en kısa sürede İzmirli seçmenimizle paylaşacağım. Bundan sonraki çalışmalarımızda; yerel yönetim tarafından bir türlü bitirilemeyen ve çökmeler nedeniyle genel hükümetten ödenek artırımı istenen metro, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan Konak Tüneli gibi projelerin maddî ve finansal boyutlarını inceleyeceğiz.