Kemalpaşalı üreticilerimizin
mağduriyetlerini TBMM’ne taşıdım

Kategoriler: Soru

Kemalpaşa ve çevresinde dolu yağışının zarar verdiği üreticilerimiz
ve çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi hakkında TBMM’de
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile Ekonomi Bakanı’na
yazılı soru önergeleri verdim.

kemalpasa-dolu-01

Geçtiğimiz günlerde ihracatta en çok tercih edilen ve “Kuzey yarımkürenin ilk kirazı”nın hasat edildiği İzmir Kemalpaşa ve civarında meydana gelen şiddetli dolu yağışı çok sayıda kiraz, şeftali, erik ve diğer ürünlere büyük zarar verdi.

İlgili resmi kurumların ilk tespitine göre 30 bin dekar alanda hasara neden olan yağış, özellikle Kemalpaşa’nın Akalan, Armutlu, Bağyurdu, Ören, Sütçüler, Yiğitler, Yukarı Kızılca köylerinde ciddi zararlar vererek üreticilerimizin mağdur olmasına neden oldu.

Kemalpaşa’da kiraz, şeftali, erik vb. gibi ürünleri yetiştiren çiftçilerimizin büyük bölümü bir yıl boyunca harcamasını veresiye yaparak, mahsulünü aldıktan sonra borcunu ödüyor. Bu çiftçilerimizin banka kredileri var, tarımsal girdi ürün taksitleri var, esnafa yaptığı borçlar var, halen borçlanarak hayatlarını devam ettirmeye çalışarak, geçimlerini sağlıyorlar.

Bu yüzden biran önce bölgenin doğal afet bölgesi ilân edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.Bu çiftçilerimizin banka borçları ertelenerek, ağaç ve dönüm başına tespit edilecek tazminatlar ödenmelidir.

Çünkü Kemalpaşa ve civarında çiftçimiz mağdur ve perişan durumda. 1 yıl emek vererek yetiştirdikleri ürün zarar gördü, gelecekleri için bel bağladıkları kazançları heba oldu.

Vakit kaybedilmeden devam eden hasar tespitleri biran önce bitirilerek, çiftçilerimize gerekli yardımlar yapılmalı. Bu yüzden TBMM’de iki ayrı Bakana yazılı soru önergeleri verdim.

Kemalpaşa’da yapacağım incelemeden sonra ilgili Bakanlıklarla bir kez daha temasa geçeceğim.