Ülke genelinde fişleme mi yapılıyor,
iktidara seçmen bilgisi mi toplanıyor ?..

Kategoriler: Soru

İzmir’de tespit ettiğim sorunları TBMM gündemine taşımaya devam ediyorum.


İzmir’de ilçe ilçe sürdürdüğüm seçim çalışmalarında;
ülke gündeminde her geçen gün artarak devam etmekte olan
hırsızlık, rüşvet, yolsuzluk ve bunlara bağlı olarak devam eden
hukuk ve yasa dışı uygulamaların, son zamanlarda hız kazandığını görüyorum.
Milletimizden gizlenen bu uygulamaları titizlikle takip ediyorum.
Nerede bir yolsuzluk, hukuksuzluk, kanunsuzluk tespit ederseniz bizlere bildirin.

Son olarak kaymakamlıkların ‘bir projede kullanılmak’ adı altında İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinden öğrenci ve velilerin özel bilgilerini istemesi hakkında TBMM’de İçişleri Bakanı ve Millî Eğitim Bakanı’na yazılı soru önergeleri verdim.

Kaymakamlıklar ilçe Millî Eğitim Müdürlüklerinden, ilçelerde eğitim öğrenim gören öğrenci ve onların velilerinin, bir projede kullanılmak üzere kişisel iletişim bilgilerini istiyorlar.

Kamuoyundan gizli bir şekilde, resmî bir yazı ile yapılan bu işlem ilk olarak gündemdeki fişleme iddialarını akıllara getiriyor.
Diğer yandan; yaklaşan yerel seçimler öncesi bu bilgilerin yerel seçimlerde kullanılmak üzere iktidara servis mi edileceği şüphesini de uyandırıyor.

Şubat 2014’e kadar bu kişisel iletişim bilgilerinin listelenerek kaymakamlıklara gönderilmesini isteyenler, ‘bir proje’ diye adlandırdıkları konuyu biran önce kamuoyu ile paylaşmalıdırlar.

Öğrenci velilerinin Kanunlarımıza duyduğu güveni tahrip eden bu tür uygulamalar insanlarımızın kişisel bilgilerinin güvenliğini ve gizliliğini de tehdit ediyor. Velilerin, rızası dışında verilen kişisel bilgilerinin hangi projede kullanılacağını bilmeleri en doğal haklarıdır.

Nitekim bu hukuksuz uygulamanın bir örneğini İzmir Çiğli’de gördüm. Çiğli Kaymakamlığı 31.01.2014 tarih ve 55082384-529-483 sayılı yazısı ile Çiğli Millî Eğitim Müdürlüğü’nden, Çiğli’de eğitim öğrenim gören öğrenci ve onların velilerinin, bir projede kullanılmak üzere kişisel iletişim bilgilerini istemiş.

Sadece Çiğli ile sınırlı kalmadığını düşündüğüm bu hukuk dışı uygulamanın, İzmir ve Türkiye’de başka nerelerde yapıldığını da verdiğim önergelerle velilerimiz adına öğrenmek istiyorum.

Çünkü bu tip uygulamaların sorumluları bilmelidir ki; kişilerin özel bilgileri kendi rızaları dışında herhangi bir yerde -olmasını dilemem ama- çıkar uğruna kullanılması yasalarımıza göre suçtur.

TBMM’de verdiğim yazılı önergelerime verilecek cevaplar ile konu aydınlığa kavuşmuş olacak ve adı sır gibi saklanan ‘proje’nin detaylarını da öğrenmiş olacağız.